- Tämä tapahtuma on mennyt.
Maailman talousfoorumi (WEF) tunnisti vuoden 2020 riskikartassaan luonnon monimuotoisuuden vähenemisen todennäköisyydeltään ja vaikutuksiltaan yhdeksi viidestä isoimmasta globaalista riskistä seuraavan 10 vuoden aikana. Sijoittajalle biodiversiteetin muutosten vaikutusten mittaaminen on monimutkaisempaa kuin ilmastonmuutoksen vaikutusten. Lisäksi siinä missä kasvihuonepäästöt ovat globaaleja, ovat biodiversiteetin ongelmat ja mahdollisuudet usein paikallisia. Myös helmikuussa 2021 julkaistun Dasguptan raportin uskotaan kiihdyttävän keskustelua luonnon ja talouden suhteesta sekä luonnon monimuotoisuuden taloudellisesta arvosta.
Finsifin biodiversiteettiwebinaarissa kuullaan luontokadon asiantuntijoita ja pohditaan, miten vastuulliset sijoittajat voisivat lähestyä luontokatoa. Ekologian professori Janne Kotiaho kertoo biodiversiteetistä ja sen merkityksestä. Kotiaho toimii myös Suomen Luontopaneelin puheenjohtajana. Sitran ilmasto- ja luontoratkaisujen projektijohtaja Janne Peljo kertoo luontokadon hidastamiseksi kehitettävistä ratkaisuista ja sijoittajan näkökulmasta aiheeseen. Suomen WWF:n pääsihteeriltä Liisa Rohwederiltä kuullaan sidosryhmänäkökulma siitä, mitä vaikutuksia yritystoiminnalla on biodiversiteettiin ja mitä sijoittajilta odotetaan.
Webinaarissa käsittelemme:
- Mitä biodiversiteetti on ja mitä merkitystä sen vähenemisellä on yhteiskunnalle?
- Mitkä vaikutukset luontokadolla on eri toimialoille?
- Miten eri toimijat voivat varautua ja toimia luontokadon hidastamiseksi?
- Milloin biodiversiteetti on sijoituspäätöksissä tärkeä?
- Mitä toimia sidosryhmät odottavat sijoittajilta luontokadon suhteen?
Tervetuloa!
Agenda
12:30
Tervetuloa: Markus Lindqvist, Finsif
Janne Kotiaho, ekologian professori, Jyväskylän yliopisto: Biodiversiteetti ja sen merkitys
Janne Peljo, projektijohtaja, Ilmasto- ja luontoratkaisut, Sitra: Ratkaisuja luontokatoon
Liisa Rohweder, pääsihteeri, WWF Suomi: Sidosryhmänäkökulma yritystoiminnan biodiversiteettivaikutuksiin
Yleisökysymyksiä ja keskustelua
14:15 Tilaisuus päättyy
Tapahtumapaikka
Online
Lisätietoa
Virve Viertiö
koordinaattori
virve.viertio@finsif.fi
Hei Finsifin jäsen! Olethan jo rekisteröitynyt?
Rekisteröitymällä jäsenpalveluun pääset katselemaan videotallenteita sekä muita tapahtumamateriaaleja ja voit seurata foorumin hallituksen linjauksia ja yhdistystoimintaa. Lisäksi saat kutsut vastuullisen sijoittamisen ykköstapahtumiin ensimmäisten joukossa.
